Yasemin Gülderen Zanbak

Yasemin Gülderen Zanbak2000'li yılların başından bu yana çeşitli kişisel sergiler açan ve karma sergilere katılan Yasemin Gülderen Zanbak'ın yurtiçi ve yurtdışında özel koleksiyonlarda çalışmaları bulunmaktadır. Sanatçı İstanbul, Kadıköy'de, kendi atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir. 
Son olarak Taksim Park Bosphorus için Osmanlı'da Kadın Sultanlar'ın bir seri resimlerini yapan Yasemin Zanbak adeta minyatür inceliği ve hassaslığında olan çalışmalarına ve serilere devam edeceğini söylüyor. 
“Samimi ilişki kurarım resimlerimle ve seçtiğim konu ve figürlerin yaşamsal ifadelerine yoğunlaştığım resimlerle izleyiciyi öykü kurmaya sevk etmeyi isterim” diyen sanatçının çalışmalarında; İyi ile kötünün, varlık ile yokluğun bizi sarsan dengesini temelde görürüz. Genellikle keskin konturlar ile figürler mekandan ayrılır Zanbak'ın çalışmalarında ve olabildiğince ince fırça tekniği ile adeta resim onu sarıp sarmalamıştır. “Çeşitlemeler” sergisinde adından da anlaşılacağı gibi geçmiş yıllardan bu yana çalıştığı resimlerden bir seçki ile karşı karşıya olacağız.Yaşamdaki çelişkiler, var olma mücadelesi, çağdaş uyumluluk ve geleneksel değerler arasındaki denge arayışı da resimlerde kendini hissettirir. Zaman zaman kendi fotoğrafladığı alan ve mekanları da resimlerine dahil eden sanatçı kendi renk dengesini de kurmuştur. Sanatçının, figürün özellikleri ve anatomi üzerinde çalışmalar yaptığını, insan vücudunun biçim ve hareketlerini incelediğini görüyoruz. Figürler değişik duruşlarda hareket edecekmişçesine bize yansıyor...
Sanatçıya Ait Eserler
^