Ayşe Döler

Ayşe Döler1959 İstanbul, Türkiye doğumlu olan sanatçı, Fransız Saint Benoit Kız Lisesi ve İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Biyoloji Bölümü'nü bitirdi.
Milwaukee State University'de master yaptı.
İstanbul Üniversitesi, Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı'nda PhDsini tamamladı. Aynı bölümde 12 yıl araştırmacı ve öğretim görevlisi olarak çalıştı.
1991'de istifa etti.1993 yılında iki profesör meslektaşı ile EEG biofeedback laboratuarını (EGL) kurdu. 2005'te mesleğini tamamen bıraktı, laboratuarını devretti ve sadece resimle uğraşmaya başladı. Üniversitede çalıştığı yıllar boyunca Prof. Süheyl Ünver atölyesinde Gülbin Meserra ve ekibinden tezhib ve minyatür dersleri aldı.
Osmanlı tezhip sanatını kendi hayalleri ve yorumuyla birleştirerek kendi oluşturduğu bir teknikle çalışmalarına devam etti. İstanbul'da 3 kişisel sergi açtı ve 11 karma sergiye katıldı. 2011'de Oda Sanat Galerisi'nde "İSMİ YOK" adlı kişisel sergisini açtı.
2012 yılında Londra’da,  Artefact Sanat Galerisi'nde 3 Türk ressamla birlikte ‘’3 Ladies d’Orient" isimli bir sergi açtı. 
2013 Chianchiamo Bienali'ne seçildi ve 2 resim ile Türkiye’yi temsil etti. Müze kataloğuna girdi. 
Şubat 2014'te "EKSİK_SİZSİNİZ" adlı karma sergiye katıldı. 2014 nisan ayında Niş Sanat Galerisi'nde "BENİ SEVER Mİ?’’ isimli bir kişisel sergi açtı. 
Ekim 2015'te, Floransa’da gerçekleşen Onuncu Floransa Sanat Bienali'ne katılımcı olarak seçildi. 1 aralık 2014'te Akatlar Kültür Merkezi'nde açılan ve Kanserle Dans Derneği yararına düzenlenen karma sergide 4 eseri sergilendi. 
2015 Nisan ayında Afife Jale Kültür Merkezi'nde 80 eserini sergiledi. 

Her kültürün birbirinden etkilendiğine ve her düşüncenin, her inancın, her yörenin aslında tek bir noktada birleştiğine inandı; Sanat ve Sevgi. Eserlerinde sadece özel renkli kalemler kullanıyor, fırça ve boya kullanmıyor. Kendi oluşturduğu bu tekniğe ‘’nev-kalemkari’’ adını verdi, kendisinin de bir ‘’nev-kalemkar’’olduğunu düşünüyor.     (nev: yeni , kalemkar: kalem ustası)
Sanatçıya Ait Eserler
^