Hikmet Çetinkaya

Hikmet Çetinkaya
1958 yılında Konya – Hasanşeyh’de doğdu. Denizli’de tamamladığı lise eğitiminin ardından; Ankara Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi-Resim Bölümü'nden 1982 yılında mezun oldu. Türkiye’de ve diğer ülkelerde uluslarası düzeyde sayısız sanat fuarlarına katıldı. 2001 yılında davet edildiği İsveç Stockholm Uluslararası Dünya Sanat Fuarı'nda ülkesini başarı ile temsil etti. Bu fuar sanatçının dönüm noktası oldu, gelincik temalı çalışmalarına yoğunlaştı ve ‘’Gelincik Adam’’ diye anılmaya başlandı.
Türkiye’deki atölyesinin yanında, sanat çalışmalarına 2002 yılında Paris’te açtığı atölyesinde beş yıl devam etti. Çetinkaya, Arc-En-Ciel Maison D’art Paris adında bir sanat evi açarak birçok sanatsal etkinliklerde bulundu. 2013 yılında Kanada – Toronto’da kurduğu atölyesinde ve Türkiye – Ankara’daki atölyesinde eş zamanlı olarak sanat çalışmalarına devam etmektedir.
Türkiye’den katılan 45 sanatçı ile birlikte Paris-Unesco’da sergi organizasyonunu gerçekleştirdi. Türk-Yunan dostluğunu pekiştirmek üzere Atina ve Patmos, Girit, Santorini, Mikanos adalarında ‘’Anadolu’dan Esintiler’’ adında sanat etkinlikleri yaptı. Bulgaristan / Plovdiv - Avusturya / Pörchlan - Kanada / Montreal, Ottowa ve Toronto kentlerinde, Kırgızistan / Bişkek’de, Avustralya / Canbera’da sanat sempozyumlarına katılarak canlı performanslar sundu, seminerler verdi.
Amerika, Kanada, Rusya, Avusturya, Fransa, Çin, Avustralya, Yunanistan, Bulgaristan, Kırgızistan, Sırbistan, Kıbrıs olmak üzere 40 adedi yurtdışında olmak üzere 121 adet kişisel sergi yaparak, 800’den fazla karma sergiye katıldı. 1976 yılında başlayıp, 40 yıldır elinden bırakmadığı fırçasıyla 10.000’den fazla çalışmasını sanat dünyasına kazandırdı.
Halk TV‘de 60 programlık ‘Hikmet Çetinkaya’nın Atölyesi’ adı altında sanat-kültür programları hazırladı ve sundu. Ankara / Yenimahalle Belediyesi tarafından yaptırılan Nazım Hikmet Kongre & Sanat Merkezi’ndeki sergi mekânına “Hikmet Çetinkaya Sergi Alanı” adı verilerek, sanatçıya yaşamındaki en büyük ödül verildi. Fotoğraf Sanatı Kurumu (FSK)‘da ilk defa, Tekin Ertuğ Atölyesi’nde fotoğraf sanatçısı Selma Seyitdanlıoğlu tarafından sanatçının Belgeseli hazırlandı ve sunuldu. 
Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği Üyesidir.

ÖDÜLLER – ONURLANDIRMALAR
Sekiz eseri (150 X 150 cm) Kanada - Ottowa War Museum’a kabul edilerek daimi olarak müzede sergilenmeye değer görüldü.
Bişkek - Kırgızistan Gapar Aytiyev Güzel Sanatlar Müzesi'nde,
Ontario Eyaleti Parlamentosunda,
Toronto ve Ottowa Belediye Sarayı'nda,
Amerika - Brooklyn Belediye Sarayı'nda,
Kanada - St. John's Başkanlık Sarayı'nda
Kanada - St. Johnson Queen Elizabeth Libary - Memorial Üniversitesi'nde,
Bulgaristan, Kırcaali Belediye Sarayında,
Çin – Pekin Minzu Üniversitesi'nde,
Melbourne Shirene of Remembrance Müzesi'nde,
Canberra Avustralya Ulusal Müzesi'nde,
Türkiye’nin değişik ülkelerdeki büyükelçilik ve konsolosluklarında,
İstanbul Bayındır Hastanesi’nde ikiyüzkırk eser,
İzmir Adnan Menderes havaalanında onsekiz metre uzunluğunda eseri,
Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde yirmisekiz metre uzunluğunda eseri,
Yerli ve yabancı önemli koleksiyonlarda eserleri sergilenmektedir.
2006 – 2007 döneminde Kavaklıdere Rotary Kulübü Meslek Başarı Ödülü
2013 – 2014 döneminde Oran Rotary Kulübü Meslek Başarı Ödülü
Yaptığı sosyal projeler için kamu kurumları, vakıflar, dernekler tarafından verilen onlarca başarı ve teşekkür plaketleri ve ödülleri,
Fotoğraf Sanatı Kurumu ilk defa sanatçının belgeselini hazırladı
Ankara / Yenimahalle Belediyesi tarafından yaptırılan NAZIM HİKMET KONGRE & SANAT MERKEZİ’ndeki sergi mekânına “HİKMET ÇETİNKAYA SERGİ ALANI” adı verilerek, sanatçıya yaşamındaki en büyük ödül verildi.

Sanatçının, sanatını anlatan yüzlerce katalog ve ‘’Yalnızız Birlikte’’ ile ‘’Kırmızı Ben ve Gelincik’’ adlı kitapları yayınlandı. "2015 Avustralya’da Türkiye Yılı’’ kapsamında sanat etkinlikleri için özel olarak hazırlanmış “Dont Forget The Popies” isimli kitabı Avustralya’da çok sayıda sanatsever tarafından ilgi gördü.
Sanatçıya Ait Eserler
^